Minél hosszabb időre utazunk, és minél távolabb, annál inkább tűnik logikus döntésnek, hogy egy, vagy akár több feladott poggyásszal induljunk útnak. Azonban ebben az esetben szinte mindenkiben benne van a félelem, hogy ha leadják a bőröndjüket mi fog vele történni? Hiszen utoljára úgy látjuk a kedves bőröndünket, hogy elnyeli egy bizonyos reptéri fekete lyuk, ezután nem tudjuk, hogy pontosan hova megy, merre jár, és melyik pillanatban éppen hol lehet. Már csak abban reménykedünk, hogy velünk együtt megérkezik. Azonban mindig itt kezdődnek a rémtörténetek! Úgy találjuk a reptéren a bőröndünket, hogy letört a kereke, vagy füle, esetleg feltörték, kinyitották azt. De az is előfordulhat, hogy órákat késve érkezik meg, vagy ami a legrosszabb: meg sem érkezik, és eltűnik az éterben.
Mindannyian felünk, hogy ez egyszer pont velünk fog megtörténni, éppen emiatt kívülről fújjuk már az ismerőseink történeteit, hogy velük milyen szörnyűségek történtek. Azonban arra már senki sem emlékszik, hogy ebben az előfordult esetekben, mit tudtak tenni. Éppen ezért, most összeszedtük nektek, hogy mit lehet tenni, ha veletek is megtörténne a legrosszabb!
- Ha a bőröndünk megrongálódik, akkor az első lépés az legyen, hogy keressük meg annak a légitársaságnak az információs pultját az érkezési repülőtéren, amelyikkel utaztunk. Ott jelezzük, hogyan kaptuk készhez a bőröndöt, de érdemes a kézhezvételkor fotót is készíteni arról, hogy hol rongálódott a poggyász. Utána pedig két esettel állhatunk szemben: első, ha a kár javítható, akkor igazolnunk kell a légitársaságnak a javítás költségét egy számlával. A második pedig, ha a kár nem javítható és a bőrönd véglegesen tönkrement, akkor pedig a bőrönd vagy poggyász számlájával tudjuk igazolni, a termék eredeti értékét. Ezek alapján a légitársaság meghatározza a kártalanítás összegét. A mi webshopunk elektronikus számlát küld minden vásárlás után a vásárló email címére, így onnan könnyen letölthető bármikor, és bárhonnan bemutatható. Azonban, ha még sincs meg a számla a vásárolt termékről, akkor sincs baj, ugyanis igazolhatjuk azt egy hasonló termékkel is.
- Mielőtt útnak indulunk érdemes rákeresni, hogy melyek lehetnek azok a tárgyak, amely elvesztéséért, késéséért vagy esetleg megrongálódásáért nem vállalnak felelősséget a bizonyos légitársaságok, ha azokat a feladott poggyászba tesszük. Ilyen tárgynak minősülnek például a készpénz, ékszerek és elektronikus eszközök! Ezért érdemes ezeket inkább a kézipoggyászban elhelyezni. Készpénzből pedig jobb keveset vinni és inkább bankkártyát vagy telefonos fizetést választani.
- Ha mindenképpen szeretnék magunkkal értékes tárgyakat vinni (például: telefon, laptop, ékszer), akkor érdemes olyan utasbiztosítást kötni, amely ezeknek az értékét állja és megfelelő kárfedezetet nyújt rongálódás, eltűnés vagy lopás esetén.
- Abban az esetben, ha a csomagunk késik, minél hamarabb vegyük fel a kapcsolatot a repülőtér személyzetével és nyújtsunk be panaszbejelentő nyomtatványt és kártérítési kérelmet az érintett légitársaságnak!
- Ha a feladott bőröndünk késik vagy elveszett, akkor ez esetben a szükséges és nélkülözhetetlen ruhaneműket, gyógyszereket, tisztálkodási szereket megvásárolhatod. De a vásárlásokról igazoló nyugtát vagy számlát mindenképpen őrizd meg ahhoz, hogy ezeknek a költségét is figyelembe tudják venni a kártérítéskor. Ezeket csatolnod kell kártérítési igény benyújtásakor!
- Ha feladott poggyászunk eltűnt, a kártérítést az alapján állapítják meg, hogy a Check-in pultnál a beregisztrálás során, milyen súlyt mértek le. Hiszen utólag nehéz bizonyítani, hogy pontosan mit is tartalmazott a bőröndünk. És jó, ha tudjuk, hogy egy bőrönd akkor válik eltűntté vagy elveszetté, ha 21 napon belül sem kapjuk kézhez.
Mindezek mellett fontos tudnunk, hogy a légitársaság, csak is akkor vállal felelősséget a fentebb említettekért, hogyha a poggyász kár okozása, késése, lopása vagy eltűnése az bebizonyíthatóan a légitársaság hibájából következett be. Ha pedig nálunk vásároltad az adott poggyászt, amivel a gond történt, sajnos azért mi felelősséget nem tudunk vállalni. Ha biztosra akarsz menni, akkor érdemes olyan utasbiztosítást kötnöd, ami állni tudja ezt a fajta kárt is.