Vannak szabályozások, amik nagyrészt hasonlóak minden légitársaságnál. Azonban ne feledd, hogy ha tényleg utazni készülsz kutyáddal, akkor a légitársaságok honlapján tudsz tájékozódni, a rájuk vonatkozó szabályokról. Mi itt az alapinformációkat fogjuk csak leírni, amit jó, ha tudsz, mielőtt még kiválasztanád az adott légitársaságot, amivel utaznál.
Kezdjük a legelején, hogy mely légitársaságok azok, amikkel lehet kis állatot szállítani. Az általunk jól ismert fapados légitársaságok sajnos nem vállalják az kisállat szállítást. Ezek például:
- a Ryanair,
- a Wizz Air,
- és az Easy Jet.
Azonban, ha valakinek szüksége van vakvezető vagy egyéb segítő kutyára, azokat ezeken a járatokon is engedélyezik. Viszont nagyon szigorú előírásoknak kell megfelelni ebben az esetben, a visszaélések megelőzése érdekében. Így, ha kisállattal utaznánk, valamilyen nagyobb légitársaságot kell választanunk. Ilyen például a Lot, amiről készült egy külön blogbejegyzésünk is. A Lot-nál nemzetközi és interkontinentális járatok is vannak, így a világ szinte összes pontjára eljuthatunk a kutyánkkal, vagy macskánkkal együtt.
Állatszállítás fedélzeten (PETC)
Fontos tudni, hogy az állat testsúlyától és testméretétől is függ, hogy az állat a fedélzeten utazhat, vagy csak a repülő csomagterében. Az állat, csak akkor utazhat a fedélzeten a gazdájával, ha a ketrec súlyával együtt nem haladja meg a maximum 8 kg-ot. Ebben az esetben pedig általános szabály, hogy nem lehet nagyobb a ketrec, mint egy kézipoggyász, ami légitársaságonként változik. Hiszen a ketrecnek vagy hordozónak be kell férni az előttünk lévő ülés alá. A repülés közben az állatot nem szabad kivenni a ketrecből, végig benne kell maradnia.
Állatszállítás csomagtérben (AVIH)
Ugyanakkor, ha a háziállatunk meghaladja a 8 kg-ot, vagy nem fér el egy kézipoggyász méretű ketrecben, akkor a csomagtéri szállítás marad. A poggyásztrében utazó kedvencek súlya a ketreccel együtt legfeljebb 32 kiló lehet, pont, mint egy feladott poggyászé. Ebben az esetben a ketrec mérete nem haladhatja meg a 125 x 69 x 80 cm-t, és muszáj kemény falúnak lennie a hordozónak. Kötelező rajta megjelölni a gazdi adatait, elérhetőségeit. Emellett pedig érdemes ellátni egy ’Live animal’ matricával a biztonság kedvéért.
A járatokon limitálják az utaztatott állatok számát mind a csomagtérben mind a pedig fedélzeten. Éppen ezért, mielőtt impulzívan megvásárolnánk a repjegyet kis kedvencünknek, mindenképpen jelezzük a légitársasánál, hogy háziállattal utaznánk, egy adott járaton. Van olyan légitársaság, ahol telefonon, van, ahol elég emailben, valahol pedig csak simán a járat információknál is érdeklődhetünk online.
Érdemes tudni, hogy egyre több légitársaság tiltja néhány kutya- és macskafajta utaztatását csomagtérben. Ezek a Brachycephalic fejformájú állatok, azaz amelyek rövid orral rendelkeznek. Ezeket az állatokat, csak a fedélzeten lehet utaztatni, ami azt jelenti, hogy meg kell felelnie ezeknek a szabályoknak. Azonban, ha fentebb is írt szabályoknak nem felelnek meg sajnos sok légitársaság nem vállalja a csomagtérben utaztatást. Ennek az oka nagyon egyszerű. Sajnos a rövid orrú kutyák és macskáknak gondot okozhat a repülés közben a magas hőmérséklet és az utazás miatt kialakuló stressz. Ezek pedig nehéz légzést eredményezhetnek az állatoknak. Az ilyen állatok egészsége érdekében hozták be ezt a szabályozást. De érdemes tudni, hogy cargo rakományként szállíthatóak! Ez egy külön téma, így ebben a cikkben most erre nem térünk ki.
Néhány példa, hogy mely állatok tartoznak a Brachycephalic fejformájú kutyfajták közé: amerikai staffordshire terrier (staffordshire bullterrier), amerikai pitbull terrier, boxer, Boston terrier, brabançon, bulldog (minden fajta), bullmasztiff, cane corso, Cavalier King Charles spániel, csivava, japán csin, csau-csau, amerikai cocker spániel, bordeaux-i dog, belga griffon, brüsszeli, griffon, King Charles spániel, Lhasa apso, masztiff (minden fajta), mopsz (minden fajta), pekingi palotakutya, affenpinscher, shar pei, si-cu, japán spániel, tibeti spániel
Ezek pedig a Brachycephalic fejformájú macska fajták: perzsa, egzotikus, Himalája, brit rövidszőrű, skót lógófülű
Utazás előtt érdemes ezekre odafigyelni és előkészíteni:
- Állat oltási könyvét, veszettség elleni oltással (21-30 napnak el kell telnie az utolsó oltásától számítva).
- EU-s kisállat útlevél.
- Minden állatot el kell látni egyedi azonosítóval, ami vagy mikrochip vagy tetoválás.
- Megfelelően kiválasztott hordozó.
- És érvényes legfeljebb 48 órával az utazás előtt kiállított állatorvosi igazolás, amiben az orvos kijelenti, hogy repülésre alkalmasnak ítélte az állatot.
Most pedig adunk még néhány tippet, hogy hogyan könnyíthetjük meg kisállataink dolgát a nagy utazás előtt:
- Jó, ha már a kiskedvenceink ismerik a hordozót, amiben utazni fognak, hogy könnyebben viselje a repülőutat.
- Ha csomagtérben utazik az állat, akkor mindenképpen tüntessük fel a ketrecen az etetési szokásokat és a kisállatunk nevét.
- Az utazás előtt tegyünk egy nagy sétát az állattal és fárasszuk le.
- Az indulás előtt pár órával már ne adjunk enni, vagy inni a kutyának vagy macskának, nehogy felforduljon a gyomra az út során.
- Ha pedig nyugatót szeretnénk adni kiskedvencünknek, mindenképpen egyeztessünk előtte az állatorvossal, és nézzük meg a légitársaság szabályait is. Mert van, ahol nem engedélyezett a nyugtatószer használata!
Mindenképpen szeretnénk megjegyezni, hogy ezek csak az alaptudnivalók, ha kisállattal repülőn utaznál. Mindenképpen tájékozódj a légitársaság honlapján a tudnivalókról, mielőtt kedvencedet kitennéd egy ekkora kaliberű utazásnak. Vannak állatok, amelyek jobban, vagy kevésbé bírják ezeket az utakat. Neked kell eldöntened, hogy készen álltok-e egy ilyen kalandra. Ha pedig igen, akkor mi kellemes és nyugalmas utat kívánunk nektek!
forrás: airportal.hu, petchef.hu, lot.com