1. – Bírság
Akkor elsőnek is kezdjük azzal, hogy a feladott poggyász esetében rengeteg szabályozást be kell tartanunk! Sajnos vagy nem sajnos, ezekre pedig nagyon oda is kell figyelnünk. Hiszen, ha ezeket a szabályozásokat nem tartjuk be, akkor sajnos helyszíni pénzbírság járhat érte. A bírság értéke légitársaságonként változhat, ami 5.000 Ft-tól kezdve akár több százezer is lehet. De bármekkora is ez az összeg, szerintünk senki sem akar erre külön költeni, ezért érdemes betartani a szabályokat. Rosszabb esetben pedig nem csak pénzbírságot kaphatunk, hanem a bőrönd feladását is megtilthatják. Az pedig még kellemetlenebb, így igyekezzünk elkerülni ezeket a szituációkat, a szabályok betartásával!
2. – Bőrönd súlya és mérete
Hogyha feladott poggyászt szeretnél vásárolni a jegyedhez akkor több lehetőséged is van. A kisebb és pénztárcabarát légitársaságoknál, mint például a Wizz Airnél, Ryanairnél és az Easy Jetnél a jegyedhez tudsz külön vásárolni feladott poggyászt. Ezt megteheted a jegyvásárlás közben, de utána is. Azonban a nagyobb légitársaságok árulnak olyan jegyet is, melynek része már egy feladott poggyász, vagy akár kettő is. De feladott poggyászból is több méretezés van. Ugyanis léteznek például:
- 10 Kg-os,
- 20 Kg-os,
- 23 Kg-os,
- 26 Kg-os, és
- 32 Kg-os feladott poggyász jegyek is.
Így bárhogyan is vásárolnád meg, erre mindenképpen figyelj oda, hogy a te jegyedhez milyen súlyú poggyász jár. Ez a súly természetesen a már megpakolt bőröndre vonatkozik. Ha segítségre lenne szükséged a bőrönd lemérésében, akkor ajánljuk a csomagmérlegeinket! Ezzel bármikor és bárhol letudod mérni a bőröndöd. Kompakt kialakítása miatt pedig a bőröndben is könnyen elfér, így utazáskor is használhatod. Kattints ide, ha szeretnéd megnézni a bőröndmérlegeket!
Méret szerint is léteznek különböző változatok. Csak, hogy néhány példát megemlítsünk:
- Wizz Airnél a maximális méret: 149 x 119 x 171 cm
- Ryanairnél a maximális méret: 81 cm x 119 cm x 119 cm
- Lufthansánál a maximális méret pedig a bőrönd összes oldalát összeadva (magasság + szélesség + mélység) nem haladhatja meg a 158 cm-t
(Ezek a méretek, kerekkel és fogantyúkkal együtt értendők!)
Ebből is látszik, mennyire különböző minden légitársaság szabályozása. Éppen ezért azt ajánljuk, hogy utazás előtt mindenképpen tájékozódj az adott légitársaság oldalán!
Amikor kimész a reptérre az az első lépés, hogy a Check-in pultnál le kell adnod a feladott poggyászodat. Meg kell keresned azt a pultot, melynél a te járat számod van kiírva, és ott kell várakoznod. Ha te jössz, akkor fel kell helyezned a pult mellett található asztalra a bőröndöd, ami egy mérleg is egyben. Ekkor lemérik a bőröndöd, hogy valóban megfelel-e a szabályoknak. Ha megfelelt, akkor felcímkézik, és megy is tovább a repülőre. Azonban, ha nem felel meg, ott helyben kiszabhatják a bírságot. Hogy ezt elkerüljük, otthon mindenképpen merjük le a bőröndöt egy centi és egy bőröndmérlegsegítségével.
3. – Mit pakolhatunk a feladott poggyászba?
Szigorú szabályozások szólnak arról is, hogy mit nem szabad elhelyezni a feladott poggyászban. Ezeket két kategóriára lehet osztani. Vannak azok a tárgyak, amiket egyáltalán nem lehet semmilyen formában gépre vinni. És van olyan, amit feladott poggyászba nem tehetünk de kézipoggyászba igen. Például robbanóanyagokat, amik súlyos testi sértés okozására vagy a repülő biztonságának veszélyeztetésére alkalmas nem szabad a gépre vinni semmilyen formában. Ezek nagy valószínűséggel minket, a vásárlóinkat és olvasóinkat egyáltalán nem érint, így át is térnénk a következő csoportra. Tehát mik azok a hétköznapi tárgyak, amiket nem helyezhetünk el a feladott poggyászban:
- Ékszerek, nemesfémek,
- Érték tárgyak, pénz,
- Személyes iratok, okiratok (ilyen például az útlevél, személyi igazolvány),
- Elektronikus készülékek (E-cigi, számítógép, laptop, fényképező, telefon,),
- Optikai eszközt (szemüveg),
- Gyógyszert,
- Kulcsot,
- És olyan tárgyat, ami törékeny, romlandó, vagy különösen sérülékeny.
Ezek mind azért esnek a szabályozás alá, hogy az utasok jólétét ne veszélyeztethessék. Hiszen, ha előfordulna, hogy a poggyász késik, vagy eltűnik, akkor ezek az értéktárgyak vagy fontos egészségügyi tárgyak is odaveszthetnek. Ezért megkérünk mindenkit, hogy fokozottan figyeljenek ezekre, és inkább a kézipoggyászba helyezzék el ezeket az eszközöket.
Azonban vannak olyan tárgyak is, amiket a feladott poggyászba tehetünk, de a kézipoggyászba nem! Ide ezek az eszközök sorolhatók:
- Kézipoggyászba szabályozva van a folyadék mennyisége, azonban a feladott poggyászba bármilyen kiszerelésű és mennyiségű folyékony terméket rakhatunk! Erre nincsen külön szabályozás.
- Villanyborotva pengét, papírvágó kést.
- Az összekötőcsavartól mért 6 cm-nél nagyobb pengehosszúságú olló.
- Harcművész felszerelés.
- Szeszesital személyenként legfeljebb 5 L mennyiségben.
A tiltott tárgyak szabályozása nagyrészt ugyanaz az összes légitársaságnál. Azonban mindenképpen ajánljuk, hogy mielőtt utazol közvetlenül is tájékozódja az adott társaság oldalán amelyikkel utazni fogsz!
4. – Elveszett vagy megrongálódott a bőröndöm!
Már egy korábbi cikkeben részletesen írtunk erről, hogy mit kell tenned, ha a bőröndöd sérülten kapod készhez, vagy esetleg azt véled felfedezni, hogy eltűnt. Ha téged bővebben is érdekel a téma, akkor mindenképpen olvasd el a cikkünket, amit ide kattintva megtehetsz. A lényeg, hogy ha ez megtörténne, azonnal keresd fel annak a légitársaságnak a help deskjét a repülőtéren, amelyikkel utaztál. Ők felvesznek egy jegyzőkönyvet, amellyel elindul az ügyed. De ajánljuk, hogyha utasbiztosítást kötsz az útra, akkor olyat válassz, ami a poggyászokra is kiterjed. Jobb félni, mint megijedni nem igaz?
Reméljük, hogy tetszett a blog bejegyzés és sok hasznos információval gazdagodtál! Nagyon jó utat kívánunk!