Utazási kisokos az Etáskától 3. rész

Utazási kisokos az Etáskától 3. rész

Az Utazási kisokos sorozatunk 3. részében ki szeretnénk térni arra, hogy mi az, ami változott a koronavírus járvány óta, és mire kell figyelnünk külön, ha most megyünk valahová repülővel. Ha esetleg a repülős utazással kapcsolatban az érdekelne, hogy mekkora bőröndöt vihetsz magaddal, vagy mit tehetsz a bőröndödbe akkor ide kattintva meg tekintheted a sorozatunk 1. részét és ide kattintva pedig a 2. részét.

Fontosnak tartjuk, már most megemlíteni, hogy minden országban más korlátozás van, mint itthon. Éppen ezért, ha kíváncsi vagy, hogy abba az adott országba, ahova utaznál, milyen intézkedések vannak, akkor nézz fel a https://konzuliszolgalat.kormany.hu oldalra. Itt minden országgal kapcsolatban megtalálod a szükséges információkat. Alább pedig, néhány példát is bemutatunk, hogy mire kell felkészülnöd, ha külföldre utazol.

 

Általános utazási információk

Ezekkel az információkkal nem fogunk nagy újdonságot mondani, de mégis úgy gondoljuk, hogy említésre méltó:

  • Arcmaszk: Az arcmaszkot már sajnos jól ismerjük, ezt ugyanúgy kell hordani, mind a reptereken, mind a repülő gépeken. Minden országban változó, hogy jelenleg milyen korlátozások vannak érvényben ezzel kapcsolatban, valahol utcán is kell hordani, valahol csak zárt térben. Néhány helyen pedig csak orvosi-, vagy ffp2-es maszkot fogadnak el, míg nálunk a textil maszkokat is elfogadják. Éppen emiatt érdemes utánanézni, ha pedig nem találunk ezzel kapcsolatos információt sehol sem, akkor vigyünk magunkkal több fajta maszkot is, a biztonság kedvéért. 
  • Biztonságos távolság betartása és higiéniai intézkedések: Figyeljünk a sajátunk és mások biztonságára is! A reptereken sok helyen kell sorban állni és várakozni, ilyenkor figyeljünk a megfelelő távolságtartásra. Ne akarjunk egy ilyen apró szabály be nem tartása miatt megbetegedni, és elrontani a saját nyaralásunkat. Amikor pedig lehetőségünk adódik rá fertőtlenítsük a kezünket! Mint ahogyan az előző cikkben is írtuk, a kézfertőtlenítőt nyugodtan felvihetjük a gépre, függetlenül a műanyagtasaktól, amibe a többi folyékony dolgunkat raktuk.
  • Használjuk mindenre a telefonunkat: Manapság, már mindent letudunk tölteni a telefonunkra, így nem csak az érintkezésmentes fizetésre buzdítunk mindenkit, hanem a repjegyed telefonra való letöltésére is. Hiszen ezzel helyet és időt is spórolhatsz. Plusz tipp, hogy az oltási igazolványod is letudod tölteni a telefonodra, így mindent csak a telefonodon kell bemutatnod. Nem kell magaddal vinned felesleges papírokat, amit több ember is összefogdoshat, ezzel akár továbbadva a vírust.

Plusz iratok

A járvány előtt csak a repjegyed és a személyi igazolványodat, vagy az útleveledet kellett bemutatnod, mostanra azonban már egyre több papírt kérnek el a beszállókapunál. Ezekre a plusz papírokra lehet szükséged az utazás során:

  • Uniós oltásigazolvány: Az oltási igazolványt szinte minden országban kérhetik. A repülőre felszálláshoz biztosan kérik, ám akad olyan ország is, ahol csak úgy engednek be zárt helyekre (étterem, múzeum, kiállítások, hotelek, szállások), ha bemutatod előtte az oltási igazolványodat.
  • Milyen oltással rendelkezünk: Az, hogy milyen oltással rendelkezünk az attól is függ, hogy jelenleg hány oltást kaptunk már meg. Ami problémás lehet Európában az a Szputnyik oltás. Viszont, ha 2 Szputnyikkal rendelkezünk, de kaptunk már egy 3. oltást, ami például Pfizer, akkor ebben az esetben engedhetik az országba való beutazást. Ez csak egy példa volt, nem minden országban nézik így az oltásokat. Éppen ezért ajánlatos utánanézni a konzuli szolgálat oldalán, hogy melyik országban, milyen oltásokat fogadnak el.
  • PCR vagy antigén teszt: Van olyan ország, ahol attól függetlenül, hogy valaki rendelkezik már oltással, még is kérnek egy PCR vagy antigén tesztet. Ez azért fontos természetesen, hogy kiszűrjék a járvánnyal fertőzött beutazókat. Fontos arra figyelnünk, hogy van olyan ország, ahol elfogadják mindkét tesztet, de mivel a PCR teszt sokkal pontosabb, így sok helyen csak azt fogadják el. Ezeknek egy megszabott ideje is van, hogy utazás előtt hány órával/nappal kell megcsinálni, hogy érvényes legyen a beutazás során. Ha olyan országban utazunk, ahol ez kötelező a beutazáshoz és mi mégsem csináltattunk ilyen tesztet, akkor mindenképpen bírság jár érte, rosszabb esetben pedig karanténba is zárhatnak minket.
  • Formanyomtatvány kitöltése: Előfordulhat, hogy valamely országnak nem elég az oltás és a PCR vagy antigén teszt, hanem arra is kíváncsiak, hogy mennyi időre utazol és hol szállsz meg. Ebben az esetben ki kell töltened, egy az ország által megadott formanyomtatványt, amit a reptéren be is kell mutatnod. Ez azért fontos, hogy ha esetleg megbetegednél, akkor nyomon tudják követni, hogy hol jártál és meddig tartózkodtál az adott szálláson és városban. Nem minden ország kéri ezt, ám amelyik kéri, az szigorúan ellenőrzi is. Ha pedig nem töltöd ki, akkor pénzbírság járhat érte.

Azonban szeretnénk felhívni a figyelmeteket arra, hogy nem minden esetben kérnek külön papírokat ezekről. Több hír is keringett arról, hogy valamelyik ország kijelentette, hogy a beutazáshoz szükséges oltás és teszt is, ám a repülőtereiken semmit nem ellenőriztek. Mi úgy gondoljuk, hogy jobb a szabályokat betartani, és ha valamelyik országban végül nem is ellenőrzik a kért papírokat, akkor is készüljünk inkább arra, hogy kérni fogják. Így az utazás során biztosan nem fog meglepetés érni minket!

Mindenkinek egészséges és biztonságos utazást szeretnénk kívánni!

Tartalomhoz tartozó címkék: HíREK